Historie školy

V roce 1928 bylo rozhodnuto o výstavbě nové školní budovy. Dne 28.září 1930 byla zdejší budova, do níž byly přesunuty škola obecná a měšťanská, slavnostně otevřena a na počest básníka Svatopluka Čecha nesla i jeho jméno – Škola Svatopluka Čecha.

Ve 30.letech soustřeďovala škola i veškerý kulturní i společenský život. Na školu nastoupil jako odborný učitel pan Rudolf Franěk, velký obdivovatel loutek a právě zde, na kounovské škole, našel vhodné podmínky a nadšené spolupracovníky pro založení Školního loutkového divadla škol Svatopluka Čecha. Díky velké obětavosti členů ped.sboru připravilo 27 představení- Dne 13.12.1931 proběhlo slavnostní zahajovací představení.

Pohnuté události prožila obec i škola za 2.světové války. Nástup Adolfa Hitlera k moci, mnichovském   události, připojení Kounova k Německu – způsobily, že zde život opět zšedivěl. Násilí a bezpráví však nemohlo zvítězit nad pravdou. V roce 1945 nastává kapitulace Německa a obec Kounov je opět svobodná. Zásluhu na osvobození měl i pan učitel František Truksa, který na zdejší škole i na školách v blízkém okolí působil.

Po 2.světové válce byla budova české školy ve velmi špatném stavu. Byla silně znečištěna, poškozena. 11. června 1945 již byla jedna třída vyčištěna, byly svolány děti a opět zahájeno vyučování. Neexistovalo zařízení, bylo nutné shánět školní lavice, tabule a další vybavení. Přichází řada učitelů. Mezi nimi i Václav Náprstek, který zde působil dlouhá léta a Josef Hamouz, který se ujímá řízení obecné a měšťanské školy.

Mnoho let trvalo, než škola dostala dnešní podobu. Bylo nutné překonat další potíže, ale podařilo se mnohé. Byla otevřena školní jídelna, rozšířeno školní hřiště, rozšířena zahrad, která v současné době čeká na úpravu. Z chodeb se šatny přesunuly do suterénu, byla vybudována školní dílna, knihovna.

V současné době má škola 9 ročníků v 7 třídách. V letošním roce došlo ke spojení 1. a 2. ročníku, a 3. a 5.ročníku. Škola  disponuje 8 třídami, jednou počítačovou učebnou a dvěma odděleními školní družiny. K dispozici jsou dvě učebny určené pro pobyt družinových dětí.

Děti základní školy jsou vyučovány dle ŠVP Škola pro všestranný rozvoj osobnosti. I ŠD má svůj vzdělávací program.

Rozvoj základní školy v Kounově

Koncepce rozvoje školy je taková, že bychom chtěli v dohledné době umístit do všech učeben dataprojektory, budeme usilovat o modernizaci výuky. Ve školním roce 2019/2020 žáci budou pracovat s notebooky a dotykovým panelem. Vše je pořízeno ze Šablon II . Notebooky jsou vybaveny mnoha výukovými programy, zejména jazykovými, matematickými a z oblasti přírodních věd.

Ve školním roce 2019/2020 je pro strávníky k dispozici  krásná, zrenovovaná školní jídelna.

Na jaře roku 2020 proběhne rekonstrukce tělocvičny. V plánu je i rekonstrukce sociálních zařízení pro I. stupeň.

Naší škole přejeme, aby plány rozvoje školy byly uskutečněny. Také přejeme mnoho zvídavých žáků a spokojených rodičů.

Tým pedagogů školy

obrázekobrázek