Žákovský parlament

Škola pro demokracii

Základní škola a Mateřská škola Kounov se zapojila do projektu škola pro demokracii.

Byl zvolen žákovský parlament, jehož členové jsou:

3. ročník: Panošková V., Šidlo J.

4. ročník: Mlejnková N., Byčanek D.

5. ročník: Svobodová T., Joch T.

6. ročník: Makulová T., Šturma V.

7. ročník: Vavříková P., Vlčková A.

8. ročník: Vidličková M., Andrle L.

9. ročník: Beerová L., Pleier J.

Co je žákovský parlament

Žákovský parlament je skupina volených žáků jedné školy (zpravidla jsou zde zastoupeny dvě děti z každé třídy). Od spolužáků ve třídách i učitelů sbírají informace o tom, co by mohli ve škole zlepšit. Na pravidelných schůzkách parlamentu (ideálně každý týden) řeší, jakým způsobem těmto nápadům vyjít vstříc. Spolužáky ve třídách pravidelně informují o své činnosti.

Žákovské parlamenty - občanská gramotnost

Parlamenty se nejčastěji věnují činnostem, které:

• proměňují fyzické prostředí školy a jejího okolí (vymalování chodby, pořízení šatních skříněk...),
  • zlepšují atmosféru ve škole (soutěže, pořádání akcí...),
  • rozvíjí vzdělání žáků (besedy se zajímavými lidmi, exkurze, pořádání výstav),
  • podporují charitu (nákup kompenzačních pomůcek pro spolužáka, psí útulek, spolupráce s dětskými domovy).

Žákovský parlament:

• podporuje informovanost napříč školou,
  • zvyšuje zájem žáků o školní společenství,
  • vede děti k odpovědnému přístupu ke svému životu i ke světu,
  • pomáhá jim nabývat dovednosti, které jim umožní podílet se smysluplně na životě společnosti a
  • dává jim možnost zažít, že mohou svět kolem sebe pozitivně proměňovat.