ŠVP

č.p. 196, 270 06 Kounov, IČO:47016922 T el.: 313 578 888

CHARAKTERISTIKA VZDĚLÁVACÍHO PROGRAMU

Náš Školní vzdělávací program „Barevný rok s krtkem“ je zaměřen

na prostředí plné pohody, lásky a porozumění, na rozvoj pěkných vzájemných vztahů, na hru jako základní činnost pro rozvoj osobnosti, na pohyb a cvičení jemné a hrubé motoriky a na řeč jako rozvoj dorozumívacích prostředků.

V konkrétních situacích se budeme snažit přizpůsobit navozeným podmínkám, poznávat své možnosti, jednat s ohledem na druhé, dodržovat dohodnutá pravidla, pomáhat si navzájem. Chtěli bychom, aby v naší mateřské škole vládla atmosféra pohody a bezpečí, ale i dobrodružného objevování, získávání zkušeností a poznatků, atmosféra kreativity a radosti.

Budeme dbát na lásku k dítěti, přijímání jeho osobnosti se všemi individuálními zvláštnostmi a podporovat jeho všestranný rozvoj. To vše za úzké spolupráce s rodiči a za předpokladu vzájemné důvěry. Budeme vytvářet podmínky pro nestresující, zdravé prostředí, zajišťování hodnotné a zdravě stravy a pitného režimu. Dále se budeme zabývat protidrogovou prevencí a prevencí šikany. Pomocí hry se budeme učit a poznávat „barevný svět“. Hra je hlavním prostředkem při předškolním vzdělávání, které je uskutečňováno ve všech činnostech a situacích ať spontánních nebo

řízených. Pohybem se budeme snažit o rozvoj fyzického zdraví, rozvíjení zdatnosti a odolnosti. Dětem bude poskytován prostor pro spontánní pohybové aktivity cvičení a tělovýchovnými chvilkami, zejména při pobytu venku.

Zaměříme se na ekologickou výchovu – seznamováním dětí s přírodou a její ochranou. K tomu vzhledem k poloze mateřské školy máme dostatek příležitostí.

Estetickým prostředím se budeme snažit uspokojovat potřeby dětí, a to tak , aby se mohly esteticky vyjádřit pomocí barev. Zapojíme děti do výtvarných, hudebních a dramatických činností. Budeme pracovat s různými výtvarnými materiály, např. s keramickou hlínou. I nadále budeme podporovat vztah k literatuře – pravidelně dětem číst (i se zapojením rodičů), zapojovat se do divadelních představeních dle nabídky. U dětí se budeme snažit rozvíjet čtenářskou gramotnost.

BAREVNÝ ROK S KRTKEM

„ZA KRTKEM DO ŠKOLKY“

Září - krtkovy kamarádi

- krtek ve školce