Jak usnadnit vstup dítěti do MŠ

Šťastné děti — Stocková ilustrace

Poprvé v MŠ

Pro dítě je začátek docházky do MŠ velkou změnou, která přináší spoustu nových zážitků i pocitů. Každé dítě reaguje na novou situaci trochu jinak. Bude se přizpůsobovat dosud nezvyklému režimu, požadavkům a učit se komunikovat s ,,novou autoritou“- paní učitelkou a se svými vrstevníky.

Jak svému dítěti pomoci?

Zpočátku volte kratší pobyt dítěte v MŠ.
Používejte stejné rituály (voďte dítě do MŠ ve stejný čas a vyzvedávejte je pokud možno ve stejnou hodinu).
Rozlučte se krátce, loučení neprotahujte (zbytečně tím nestresujte sebe, ani své dítě).
Buďte citliví a trpěliví (vyprávějte si s dítětem o zážitcích a prožitcích z MŠ)
Ujistěte své dítě, že je do MŠ neodkládáte (řekněte mu, že jej máte rádi)
Neříkejte dítěti, že s ním nechcete být stále doma. Vysvětlete, že každý má nějaké povinnosti- Vy práci, Vaše dítě mateřskou školu.
Komunikujte s učitelkou.
Své dítě za zvládnutý pobyt v MŠ pochvalte.
Pozitivně je motivujte. (neříkejte dítěti, že tak dlouho bez maminky muselo být strašné. Naopak, připomeňte pěkné zážitky, zahrajte si hru, kterou se v MŠ naučilo).
Domluvte si se svým dítětem v kolik hodin ho vyzvednete a ukažte mu, že se těšíte na shledání s ním.

Co byste neměli dělat !

Nenechte se obměkčit- buďte důslední (když jednou rozhodnete , že půjde dítě do MŠ, nenechte se přemluvit a trvejte na svém rozhodnutí).
Nestrašte své dítě mateřskou školou.
Za problémy s přivykáním je netrestejte.
Nepřiznávejte, že je Vám smutno a že se Vám stýská (když zvládnete své emoce Vy, zvládne je dítě také)
Neopakujte dítěti dokola, že musí být hodné.

Nalezený obrázek pro děti kreslené